مقالات هنری

 فلسفه هنر
 
 هنرديني و هنرقدسي 

مقالات موسیقی

 
هنرهاي‌ايراني‌و‌باستاني 

 
مقالات متفرقه هنری

 نقاشي،نگارگري     

 
روانشناسي هنر
   
 
هنر از نگاه بزرگان

هنر و خلاقيت

زيبايي شناسي

تذهیب

انسان وهنر
  

گالري

هنر هاي تجسمي 

هنرهاي باور نكردنياخبار

 مصاحبه و گفتگو

 ااخبار هنري
 
 كتابهاي هنري 

مدير سايت

 
 مقالات چاپ شده 

 خوشنويسي

اهداف سایتقداست هنر
جمع آوری توسط f-qamari  
دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396
align="justify">


حروف و خطوط زیبای به جای مانده از روزگاران کهن ایران، هند، عثمانی، مصر و دنیای عرب به سویم رقصان و پران و نجوا کنان بال میگشایند و مرا از راز اساطیری و جاویدان خویش با خبر میسازند و چنان مستغرق فضای خط گشتهام که گویی بال در بال پرندگان کاشیهای سلجوقی پرواز را آموختهام. همچون اسلیمیهای کتیبههای زیبای دوره صفوی در لابلای خطهای با استقامت و قدرتمند ثلث گشتهام در میان نسخهای جاودانه قرآن علیرضا عباسی تا اوج معنویت پرگشودهام در میان نستعلیقهای زیبای میرعماد عشق ورزی آموختم و در دل شکستههای ماندگار درویش عبدالمجید شیدایی و بیقراری نمودم و دانستم که یگانه راه رسیدن به مطلوب حقیقی چه میتواند باشد.

و در این میان آنکه میخواهد بیش از هر چیز با دلخواه خود آشتی داشته باشد، چه خواهد شد؟ چه تواند شد؟ در این روزگار پرنشیب و فراز امروزی که هنر ابزار تجارت گشته یا سیاست، چه میتوان کرد؟ آیا می توان خلوص و وارستگی و رسالت حقیقی هنر را حفظ کرد و آن را پالوده نساخت؟ آیا میتوان آن را آلوده مقاصد تجارت پیشهگان و سیاست مداران نکرد؟ آیا قداست هنر برای هنرمند امروز حفظ شده و او چقدر به هنر مانا و والا پای بند است؟ یا هنر برای او صرفا وسیلهای برای رسیدن به مقاصد مادی و دنیوی گردیده؟ در نظر هنرمند نسل امروز چقدر توجه به مسائل معنوی و تلاش برای بهبود نگاه و ذوق و بینش مخاطبان وجود دارد؟ هنرمندان نسل معاصر چقدر در گذشته تاریخی خود، چه در زمینه ادبیات، فلسفه، فرهنگ ارتباطی و ... غور و تفحص دارند، چقدر پیگیر تازههای نشر در ایران و خارج از ایران هستند؟ چقدر به دیدن فیلم معناگرا و تولیدات روز مطرح سینمای دنیا هستند؟ چقدر به نقد آثار هنری در شاخه های مختلف توجه دارند؟ تا چه اندازه در پی شناختن مخاطبان خود هستند؟ چقدر از درد دل مردم خبر دارند و به اوضاع و احوال اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی جامعه خود توجه نشان میدهند؟ آیا نسبت به وقایع مختلف حساس هستند؟ چقدر روستاها و شهرهای کوچک کشورشان را می شناسند و از آداب و رسوم اقوام مختلف اطلاع دارند و تا چه اندازه فرهنگ بومی در آثار هنریشان متجلی است؟ آیا هنوز نجوای پرندگان و صدای آبشارها منبع الهام موسیقی آنها هست؟ چقدر به نمایشگاههای مختلف سر میزنند؟ چقدر اهل موزه رفتن هستند؟ تا چه اندازه اهل پژوهش و مطالعه هستند و آیا ضرورت این مسئله را احساس میکنند که در دوران خاص امروز با هوشمندی و کیاست فراوان به هنر به چشم یک علم معنوی نگاه کنند و اجازه ندهند که هنرمند و هنرش آلت دست سیاست مداران و تجارت پیشه گان گردد و مستقل از کسانی که به خود اجازه میدهند به جای همه فکر کنند و تصمیم بگیرند با جدیت و قدرت به کار خود بپردازند، پژوهش کنند، و هنر خود را برای تمام مردم دنیا ارائه کنند و در برابر تمام کسانی که قواعد و اصول انسانی را زیر پا میگذارند با قلم و بیان و هنرشان اعتراضی محکم و موثر داشته باشند. آیا وقت آن نرسیده است که به هنر جدیتر نگاه کنیم و آن را فلسفه زندگی خویش قرار دهیم. آیا وقت آن نرسیده است که زیبا اندیشی و خردگرایی را به وسیله هنرمند و هنرش در جامعه ترویج دهیم و مردم را از حالتهای اکسپرسیونیستی و سرشار از اغراق های منفی در رفتار وگفتار و کردار و تفکر و منش به وسیله هنر به سمت روشن بینی و شادابی و نشاط سوق دهیم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است هنرمندان خود با عزم جزم جایگاه رفیع و موثر خود را باز یابند روحی دوباره به کالبد سرد و افسرده جامعه بدمند؟

تمام این سوالات در ذهنم تکرار می شود و مرا بر آن می دارد که با روحیهای پر از امید و تعهدی والا و خستگی ناپذیر برای تمامی این سوالات پاسخی در خور و شایسته داشته باشم. تلاش کنم تا مفاهیم بلند انسانی و اخلاقی که در ادبیات ما به بهترین شیوه بیان شده است را به زیباترین شکل نگارش کنم و با به کار بردن رنگهای شاد سرزندگی، نشاط و امید به زندگی را به مخاطبان هدیه کنم ... تلاش کنم تا مهربانی و روح زیبا اندیشی و یکتاپرستی را ترویج دهم ... و در حد توانم بینش و آگاهی افراد جامعه و مخاطبان هنرم را بالا ببرم و نسبت به مسائل اجتماع و محیط زندگی ام حساس باشم ...
امیدوارم که در این راه بیانتها، خدای مهربان یاور تمام کسانی باشد که به هنر و زندگی هنرمندانه علاقهمند هستند ... 
 

مرتبط باموضوع :

 فارابی و فلسفهٔ هنر  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 1906 مشاهده
 هنردرروند تاريخ چگونه شکل گرفت؟  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2254 مشاهده
 هرمنوتیک و هنر  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 1635 مشاهده
 فلسفه هنر از دیدگاه مارکس  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2239 مشاهده
 ملاصدرا و فلسفه هنر  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2337 مشاهده
 
 
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب