مقالات هنری

 فلسفه هنر
 
 هنرديني و هنرقدسي 

مقالات موسیقی

 
هنرهاي‌ايراني‌و‌باستاني 

 
مقالات متفرقه هنری

 نقاشي،نگارگري     

 
روانشناسي هنر
   
 
هنر از نگاه بزرگان

هنر و خلاقيت

زيبايي شناسي

تذهیب

انسان وهنر
  

گالري

هنر هاي تجسمي 

هنرهاي باور نكردنياخبار

 مصاحبه و گفتگو

 ااخبار هنري
 
 كتابهاي هنري 

مدير سايت

 
 مقالات چاپ شده 

 خوشنويسي

اهداف سایتخوشنویسان كُرد در خط نستعلیق ممتازند
جمع آوری توسط f-qamari  
دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396
align="justify">
کیمیای هنر

فاتح عزت پور« خوشنویس نامی كرد كه هفته گذشته با كسب درجه یك استادی در خط نستعلیق به درجه دكترای افتخاری نایل شد از سوم ابتدایی عاشق هنر خوشنویسی شد و نزد دایی خود استاد »مهدی كمال كردستانی« خط را فرا گرفت.


وی در دوران راهنمایی ودبیرستان به طور جدی تر تمرین خوشنویسی را ادامه داد و در سال 1357 برای تحصیلات دانشگاهی راهی تهران شد و با عضویت د رانجمن خوشنویسان ایران خط نستعلیق را نزد استاد »عباس اخوین« و خط شكسته را نزد استاد »یدالله كابلی« فرا گرفت و با مهارت در هنر خوشنویسی گواهینامه ممتاز را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت كرد.
عزت پور در هنر خوشنویسی غوطه ور است و به اعتقاد وی علاقه مندان به هنر خوشنویسی تا زمانی كه عاشق نباشند و رنج نكشند نمی توانند به خداوند نزدیك شوند واز زیباییهای خالق هستی لذت ببرند.
وی تا كنون 15 جلد كتاب را خوشنویسی كرده كه 12 جلد چاپ و منتشر شده است كتابت دیوان حافظ نسخه دكتر غنی و دكتر قزوینی 41 بار تجدید چاپ شده و رباعیات خیام و دوبیتی های بابا طاهر نیز هشت بار تجدید چاپ شده است.
سیروان گفتگویی با فاتح عزت پور درخصوص جایگاه هنر خوشنویسی در استان كردستان انجام داده است كه در پی می ‌آید.
* گاهی درك اینكه خوشنویسی یك هنر است مشكل می نماید، با این وصف تاچه حد یك هنرمند خوشنویس می تواند افزون بر نگارش یك متن، اثر هنری با ارزش زیبا شناختی خلق كند؟
- بستگی به تعریفی دارد كه درباره هنر داریم و بنا به تعریف های زیادی كه توسط بزرگان شده دیدگاههای متفاوتی به هنر دارد طبعا ما نیز در مشاهده آثار هنری نیز با این دیدهای متفاوت ارتباط خود را با یك اثر هنری برقرار خواهیم كرد. اما خلق یك اثر هنری و آفرینش زیباییها كه همانا قدرت دریافت ودرك آن را خداوند به انسان داده است بی شك در تمام آثار هنری به وقوع نمی پیوندد؛ مگر درجات معنوی كمال را طی كرده باشیم. ایده ای از قرآن كریم یا حدیثی و یا اشعار زیبای شاعران و مفاخر ملی ما را شما اگر با خطی عادی بنویسی در حد خواندن مطلب آن را دریافت می كنید؛ تصور بفرمایید كه اگر این مطالب با زیبایی به خواننده منتقل شود علاوه بر دریافت عظمت مفاهیم، مطالب فوق یك آرامش درونی را در بیننده به وجود می آورد كه این آرامش از طریق دیدن به دست خواهد آمد و لذتی كه از زیبایی و خلق فضا و كمپوزیسیون یك اثر هنری دریافت و در ذهن جای می گیرد و باز در همین ارتباط هنر خوشنویسی چون هنری روحانی وارزشمند توانسته در طول تاریخ و حتی قبل از ظهور اسلام ماندگار باشد و پس از اسلام نیز جایگاهی والا را به دست آورد. در خط نستعلیق نیز حدود 4/5 قرن است كه تداوم دارد و اگر مفهوم و عنوان هنر را از آن ساقط كنیم این پیشینه درخشان را در تاریخش نداشتیم. آثار میرعماد- میرزا رضای كلهر و عمادالكتاب و میرزا غلامرضا و میرحسین ترك و در كردستان نیز آثار ملا حسن كردستانی - امیر الكتاب - و ... سالهاست كه در موزه های داخل وخارج از كشور معرف میراث گرانبهای فرهنگ ایران زمین است و می درخشد.
* خوشنویسی تقریبا در تمام فرهنگ ها به چشم می خورد اما در مشرق زمین به ویژه در سرزمین های اسلامی و ایران درقله هنرهای دیدنی است. بفرمایید با این توصیف كردها چه سهمی از ارتفاع این قله را به خود اختصاص دادند؟
- از دو دیدگاه می شود در خصوص جایگاه هنر خوشنویسی در جوامع كرد زبان بحث كرد من كردم اما زبان رسمی من در ایران فارسی است كه می نویسیم و می خوانیم؛ اما با همین خط نستعلیقی كه می نویسم هم زبان كردی و هم زبان فارسی را خوشنویسی می كنم اما آنچه مدنظر شماست به واقع ایران سرآمد هنر خوشنویسی جهان است كه از رشد و تعالی ویژه ای برخوردار بوده؛ هنرمندان خوشنویس كرد كه به خط نستعلیق می نویسند جایگاه خوبی در عرصه هنر كشور را دارا هستند وافتخارات ارزشمندی برای كردستان به ارمغان آورده اند؛ لیكن اگر منظور نوشتار كردی به خط رقعه -كه همان نوشتار عادی و مرسوم در بین كردستان عراق است - باشد؛ ما آثار موثر و ارزشمند هنری والایی را در این نوع نوشتار كمتر دیده ایم كه البته شاید به دلیل اینكه تنها مختص به نوشتار عادی كرد زبانان نیست و د ركشورهای عربی نیز این نوع خط متداول است. در هر حال هنرمندان خوشنویس كرد در رشته های نستعلیق - شكسته - ثلث و نسخ پابه پای هنرمندان سایر شهرهای ایران در عرصه این هنر آثار بدیعی را خلق كرده اند كه زینت بخش اكثر نمایشگاههای داخلی وخارجی است.
* تفاوت خوشنویسی ایرانی و اسلامی در چیست؟
- از صدر اسلام تا كنون ما شاهد عرضه آثار هنری خوشنویسی در رشته های نسخ و ثلث بوده ایم كه پایه و اساس رشد و تعالی این هنر نیز بوده است. در كشورهای عربی نیز پا به پای ایران شاهد اثار بدیع و ارزشمندی از این هنر هستیم. همانطور كه گفتم در تاریخ اسلام هنر خوشنویسی اسلامی رواج و جایگاهی پایه ای را داشته است و نمونه و سرآمد آثار این هنر مقدس، كتاب قرآن كریم به خط نسخ است كه پیشینه ای پرماجرا و درخشان دارد و اكثریت خوشنویسان كتابت آن را به نوعی تجربه كرده اند و حتی شاید نتوان خوشنویسی را نام برد كه به خلق آثار هنری قرآنی بی تفاوت بوده باشد. اما خط نستعلیق كه بیش از چهار قرن از عمر آن می گذرد و توسط میر علی تبریزی وخوشنویسان هم دوره وی وضع شد؛ ریشه ای ایرانی دارد و به عنوان خط فارسی ایرانی در عرصه جهانی معرفی شده است. به همین دلیل بزرگترین هنرمندان نستعلیق نویس نیز درایران ظهور كرده اند از و سهم كشورهای دیگر از این خط و پیشرفتهای آن چندان قابل توجه نیست. بنابراین خوشنویسی ایرانی همان نوشتار زیبای نستعلیق نویسی است كه خاص كشور ایران است و كتابت قرآن كریم و كتبیه نگاری های زیبای خط ثلث نیز ریشه ای اسلامی دارد كه هم در ایران وهم در كشورهای عربی هنری بدیع است كه در تاریخ هنر خودنمایی می كند.
* مراحل خوشنویسی، آداب و وظایف خوشنویسان را تشریح بفرمایید؟
- اگر منظورتان مراحل آموزشی خوشنویسی است باید به خدمتتان عرض كنم دوره های آموزش این هنر در انجمن خوشنویسان ایران از دوره مقدماتی شروع می شود و به ترتیب به مراحل متوسط، خوش، عالی و ‌ممتاز ختم می شود. این دوره ها را یك علاقه مند به هنر خوشنویسی باید سپری كند تا به فنون خوشنویسی دست یابد. اما در مرحله فوق ممتاز علاوه بر یادگیری خوشنویسی، هنرجو با فضاسازی و تعادل و توازن و با تاریخچه و پیشینه آن نیز آشنایی گسترده تری پیدا می كند و نهایتا در انجمن خوشنویسان ایران جایگاه رفیع و ارزشمند كرسی استادی است كه آن نیز میسر نخواهد شد مگر اینكه خالصانه خود را در دنیای این هنر غوطه ور كرد. باید عاشق شد و باید رنج كشید باید به خدا نزدیكتر شد باید راه كمال را آن طور كه هست طی كرده باشی وخود را تسلیم خالق كنی و از خالق اصلی زیبایی ها سرمشق بگیری. همان خالقی كه ما را آفریده است و عجب هنرمند مطلق وتوانایی است كه به این زیبایی مارا خلق كرده است و مادامی كه با تمام وجود به آرامش درونی ولذت خلق آثار خالق هستی نرسیم مسلما نمی توانیم گوشه ای كوچك از یك اثر هنری را خلق كنیم. ما در هنر خوشنویسی این مراحل را شان و صفا می گوییم كه در اجزا 12 گانه خوشنویسی از آن یاد می شود.
*درجات،‌مراتب خط واستادی را با ذكر شیوه های هنر خوشنویسی تبیین بفرمایید؟
-درجات و مراتب خط واستادی در انجمن خوشنویسان ایران بدین روال است كه خدمتتان عرض كردم و كلا چهار نوع خط در حال حاضر درایران رواج داشته وعلاقه مندان خاص خود را دارد كه هر كدام جایگاهی بس ارزشمند را در هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی دارد. خطوط نسخ، ثلث، نستعلیق و شكسته و در این خصوص نیز اساتید بزرگی در این رشته ها به فعالیت مشغول هستند.
* با توجه به اینكه خط روح هنر خوشنویسی است بفرمایید رسم الخط كردی چه مزایا و معایبی در زیباشناختی هنر خوشنویسی دارد؟
-فكر می كنم رسم الخط كردی كه مدنظر شماست احتمالا همان رسم الخطی است كه ما تحت عنوان خط رقعه می شناسیم كه نه تنها در كردستان عراق بلكه در ممالك عربی نیز بیشترین كاربرد را در تحریرات و مكتوبات متداول و روزمره را داراست امروزه از خط رقعه به عنوان یك خط زیبا كه جایگاهی ویژه در بین مردم داشته باشد یاد نمی شود بلكه صرفا در حد مكاتبات و نوشتارهای اجتماعی كاربرد بیشتر دارد. اما آرزویی دیرینه را دهها سال است كه در سر دارم و همانا ابداع خط خوش و زیبا و ترسیم رسم الخطی كردی كه خاص خودمان باشد كه هم نقش انتقال دهنده مفاهیم باشد و هم نقش هنری ارزشمند كردی را ایفا كند و در همین راستا نیز در جوامع كرد زبان عراق و كشور خودمان نیز فراخوانی را در مصاحبه های مختلف داده ام كه هنرمندان خوشنویس هر كدام به نسبت بضاعت هنری خویش هر چه را در سر می پرورانند و فكر و ایده ای دارند را به مشورت گذاشته یا انشااله رسم الخطی كردی كه صرفا و صرفا مخصوص ملت كرد است طراحی می كنیم ایده های
زیادی را در سر دارم و به تمرین و طراحی پرداخته ام و لیكن به صورت قالبی كه قابل تدوین و طراحی باشد درنیامده است كه انشااله به نقطه امیدی دست پیدا كنم.
* هنر خوشنویسی در مناطق كردنشین چند سال قدمت دارد؟ قدیمی ترین خوشنویس مشهور كرد چه كسی است ودارای چه رتبه ای در جهان خوشنویسی است؟
- در مناطق كردنشین و بالاخص در ایران جایگاه والایی را دارد و كردستان نیز پابه پای سایر شهرهای ایران وحتی شاید نسبت به بسیاری از شهرها پیشرفت خوبی داشت است و كردستان ایران نیز دقیقا مثل خط نستعلیق ایرانی كه جایگاه والایی را در دنیا دارد و خاص ایران است در كردستان ایران نیز هنر خوشنویسی جایگاهی والا دارد و نسبت به سایر مناطق كردنشین كشورهای دیگر این جایگاه رفیع و بسیار پرمنزلت است كه انشا اله به سایر مناطق خارج از ایران نیز این تجربیات رامنتقل خواهیم كرد و در خصوص قدمت هنر خوشنویسی در كردستان ایران به خدمتتان عرض می كنم كه همان قدمتی دارد كه در عرصه هنر خوشنویسی ایران به آنها اشاره كردم و خوشنویسان كرد زبان در طول تاریخ كه اغلب باخط نسخ نیز آشنایی داشته اند زیاد بودند اساسا در قدیم زیبا نویسی اهمیت ویژه ای داشته است كه ما شاهدیم كه اغلب آثار بی مانند از پیشینیان ما، باخطی خوش است كه نشان از توجه خاصی است كه به مكاتبات و زیبانویسی شده است اما به لحاظ جنبه هنری آن حدودا یك قرن است كه بیشتر به زیبانویسی درابعاد هنری توجه شده و به عنوان نمونه می توان به شیخ محمد وسیم مردوخی كه حدودا 90 سال قبل در كردستان زندگی كرده و قرآن را با خط نسخ كتابت كرده است و من جمله اساتید بعد از آن امیرالكتاب - صدرالكتاب - میرزا جناب كردستانی - محمد رفیع یمین لشكر و محمد عزیز یمین لشكر- ملا حسن حزین كه به جنبه های هنری خوشنویسی بیشتر نگریسته و آثار ارزشمندی از آنها به یادگار مانده است كه نه تنها در كردستان بلكه در سطح ایران و جهان اسلام نیز در احوال و آثار خوشنویسان نام آور جایگاهی ارزنده ای را به خود اختصاص داده اند.
* وحدت و همگرانی هنرمندان رشته خوشنویسی در مقایسه با هنرهای دیگر به ویژه در استان كردستان را چگونه ارزیابی می كنید؟
- خوشبختانه همدلی و همكاری هنری در كردستان بر خلاف هنرمندان خوشنویس و بعضا در تعدادی از شهرها از یك انسجام خوبی برخوردار است و بنده به سهم خود دست یك یك خوشنویسان فعلی و فعال كردستان رامی بوسم و خوشبختانه با اكثریت آنها ارتباطی نزدیك دارم و فكر می كنم هنرمندان خوشنویس در مقایسه با سایر هنرمندان رشته های دیگر از وحدت و همگرایی بیشتری برخوردار باشند. و انشااله این وحدت و همگرایی را درجهت اعتلای فرهنگی و اعتلای هنر خوشنویسی در كردستان پیش بریم.
* انجمن خوشنویسان استان كردستان دارای چه امكانات پیشرفته ای برای آموزش علاقه مندان به هنر خوشنویسی است؟
- انجمن خوشنویسان ایران در شهرهای كردستان وتقریبا در تمام شهرستانهای تابعه استان دارای شعبه است لیكن به لحاظ امكانات آموزشی متاسفانه به جز میز و صندلی و مكان كلاس وسایل كمك آموزشی نداریم وامكانات پیشرفته ای نیز مثل امكان برخورداری از تجهیزات الكترونیكی و رایانه ای در محرومیت قرار داریم و توان مالی انجمن پایین است .
* در حال حاضر تعداد هنرمندان فعال و غیر فعال خوشنویسی در استان چند نفر است؟
- هنرمندان فعال خوشنویسی حدودا در سنندج 40 نفر هستند كه در شهرستانهای دیگر نیز این رقم به بالای 100 تا 120 نفر می رسد و غیر فعال و در حد ممتاز انجمن خوشنویسان نیز تعداد آن خوشبختانه در مقایسه با سایر استانها خوب است.
* تا كنون چه ‌آثاری در زمینه هنر خوشنویسی تالیف كرده اید واستقبال از آن چگونه بوده است؟
-تاكنون به لطف خدا توانسته ام 15 جلد كتاب را خوشنویسی كنم كه 12 جلد آن چاپ شده و حتی بعضی از كتابها درحال حاضر در زیر چاپ نوبت چهل و یكم را پشت سر می گذارد بیشترین چاپ مربوط به كتابت دیوان حافظ نسخه دكتر غنی ودكتر قزوینی است با 41 بار تجدید چاپ و پس از آن رباعیات خیام و دوبیتی های بابا طاهر عریان حدود هشت بار و كتابهای گلستان سعدی و مناجات خواجه عبدالله انصاری ودیوان هاتف اصفهانی رانیز نوشته ام كه حدودا 20 سال قبل این كتابها در حد بسیار بالایی منتشر شد. دیوان پروین اعتصامی و رباعیات خیام به زبان كردی ترجمه (‌هه ژار) منتشر شد و خوشنویسی در هنرهای سنتی از جمله كتابهای دیگری است كه نوشته ام و هنوز چاپ نشده اند اما در زمینه تالیف، كتابی ر ا در سال 62 كه البته مختصر پیشینه ای از خوشنویسی در كردستان است را با همكاری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ كردم و جزوه ای آموزشی خوشنویسی واكنون نیز كتاب خوشنویسی در هنرهای سنتی را در حال تهیه دارم كه جنبه آموزشی دارد و برای دانشجویان رشته های هنری كه جز واحد درسی آنها می باشد در حال ویراستاری وچاپ است.
* بیوگرافی كامل خود را در خصوص مدت فعالیت خوشنویسی و كسب جوایز و درجات استادی تشریح بفرمایید؟
- بسیار مختصر عرض می كنم. از حدود كلاس سوی ابتدایی به خوشنویسی علاقه مند شده ام و نزد دایی خودم استاد مهدی كمال كردستانی خط را فرا گرفتم دوران راهنمایی ودبیرستان رانیز با ارایه تمرین خوشنویسی ادامه داده ودر سال 1357 جهت تحصیلات دانشگاهی راهی تهران شدم و در انجمن خوشنویسان كار خوشنویسی را به صورت گسترده تری دنبال كردم خط نستعلیق را نزد استاد عباس اخوین و شكسته را نزد استاد یدالله كابلی فرا گرفتم در سال 1361 موفق به دریافت گواهینامه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شدم در سال 1365 گواهینامه لیسانس علوم اقتصادی از دانشگاه علامه طباطبایی را دریافت كردم در فاصله سالهای 1362 تا سال 1372 بیشترین فعالیت را در زمینه چاپ آثار خوشنویسی مربوط به كتابهای خود داشتم.
در سال 1364 موفق به دریافت نخستین لوح و جایزه موزه هنرهای معاصر در تهران شدم و برایم خاطره ای خوبی بود. همچنین در سال 1361 گواهی مدرسی انجمن خوشنویسان را د رتهران دریافت كردم و شروع به تعلیم این هنر كردم پس از دریافت جایزه موزه هنرهای معاصر تهران لوحها و جوایز زیادی را درزمینه های مختلفی دریافت كرده ام كه اشاره به آنها نیاز به وقت زیادی دارد و اجازه بدهید آنها را فاكتور بگیریم در سال 1385 گواهینامه فوق ممتاز انجمن را گرفتم در سال 1388 كرسی استادی انجمن خوشنویسان اهدا گردید و نهایتا در همین سال نیز آخرین رتبه هنری كه درجه یك هنری(‌دكترا) را از شورای عالی هنرمندان وشاعران و نویسندگان كشور دریافت كردم در خاتمه خدمتتان عرض كنم تمام این مقامها و گواهی ها لوح و تقدیر و جایزه ها و درجات هنری وعلمی صرفا درجاتی است اعتباری و برایم صرفا ارزش معنوی دارد. آن چیزی كه برایم درجه ومقام است درجه و مقامی است كه از ناحیه خالق اصلی نصیبم گردد و پس از آن از جانب مردم خوب و قدرشناس و هنرپرور كردستان عطا گردد كه هر آنچه دارم و پیشرفتی اگر حاصل گردیده از حمایت و تشویق های مردم مهربان و دلسوز كردستان عزیزم می باشد. انشا اله خداوند همگی ما را در جهت اعتلای فرهنگ و هنر سرزمین مادری یاری نماید.

http://www.sirwanweekly.com/Default.aspx?TabId=58&nid=12861
منبع


 
 

مرتبط باموضوع :

 نشانه شناسی الفبای هنر است  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2338 مشاهده
 نسبت هنر و جامعه، یا «هنرمند مسلّح کیست؟  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 1945 مشاهده
 هنرمند خوشنویس قرآنی  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 1832 مشاهده
 اسلام و حجاب در آثار هنرمندان مسلمان فرانسه  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2792 مشاهده
 هنرمدرن از نوع ایرانی و اسلامی  [ دوشنبه، 2 مرداد ماه، 1396 ] 2140 مشاهده
 
 
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
 
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب